📌Coraz częściej trolle dokonują zgłoszeń znaków towarowych używanych przez przedsiębiorców działających na rynku.
📌Ich celem jest przeważnie wyłudzenie pieniędzy od podmiotów uprawnionych do tych znaków, a nie ich używanie.
Przykład🔎
W jednej ze spraw troll dokonał w krótkim czasie zgłoszenia kilkunastu różnych słowno-graficznych znaków towarowych z branż tak do siebie niepodobnych jak produkcja nasion, ubrań, piwa i napojów bezalkoholowych, usługi sprzedaży produktów farmaceutycznych czy nawet sprzedaż książek.
Wszystkie zgłoszenia dotyczyły oznaczeń używanych już przez podmioty działające na rynku od wielu lat, a ustalenie tego faktu wymagało jedynie wpisania w przeglądarce internetowej elementu słownego poszczególnych oznaczeń. Trudno w tej sytuacji podejrzewać, że zgłaszający działał w dobrej wierze z zamiarem używania zarejestrowanych znaków towarowych.
Przedsiębiorcy dotychczas uprawnieni do znaku towarowego często nie są świadomi, że doszło do zgłoszenia znaku towarowego identycznego z ich logotypem, a o skutkach rejestracji dowiadują się np. ze skierowanego do nich przez trolla wezwania zawierającego żądanie “wykupu” znaku towarowego.
Uwaga❗ kluczowe jest regularne monitorowanie zgłoszeń znaków towarowych, których używa przedsiębiorca, żeby w razie działań trolla zdążyć zgłosić sprzeciw lub uwagi. Przegapienie tego etapu może wiązać się długotrwałym i nie zawsze prostym postępowaniem o unieważnienie znaku towarowego.