Zachęcamy do zapoznania się z publikacją specjalistów z zakresu 𝗽𝗿𝗮𝘄𝗮 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝗲𝗻𝗰𝗷𝗶 -radca prawny Andrzej Springer oraz prawnik Weronika Herbet-Homenda, w tekście, który ukazał się na łamach Dziennik Gazeta Prawna.
Publikacja dot. kontrowersyjnego zagadnienia, czyli tzw. rekompensaty publicznej – środka stosowanego przez 𝗣𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀𝗮 𝗨𝗢𝗞𝗶𝗞 na podstawie art. 26 ust. 2 uokk w celu usuwania trwających skutków naruszenia, polegającego najczęściej na nakładaniu na przedsiębiorców obowiązku zwrotu konsumentom części zapłaconych należności.
Jakkolwiek większość orzecznictwa „idzie w zaparte” aprobując praktykę organu w tym zakresie, to uzasadnienia sądów nie rozwiewają poważnych zastrzeżeń co do jej legalności. Jednocześnie pojawił się już pierwszy wyrok SOKiK wskazujący na brak podstawy prawnej do sięgania po przysporzenia konsumenckie przez Prezesa UOKiK.
Choć zatem na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że spór o dopuszczalność tzw. rekompensaty publicznej jest już przesądzony, piłka nadal pozostaje w grze, a rzeczowa dyskusja i pogłębiona analiza tego zagadnienia jest tym bardziej potrzebna.
Link do artykułu: https://prawo.gazetaprawna.pl/…/8397555,spor-o…